Az Ön böngészője nem támogatja a JavaScriptet. Kérem kapcsolja be a böngésző beállításaiban!
Túláramvédelem | zárlatvédelem, túlterhelésvédelem
Menü Ajánlatkérés

+3630 959 0202 1borbasistvan@gmail.com

Túláramvédelem

villamos berendezésen túláram - érintésvédelemi felülvizsgálat a megoldásHa egy villamos berendezésen, lehet az gép, vagy vezeték, ha a névleges áramnál, vagy megengedett áramnál több folyik, túláramnak nevezik. Ez akkor következeik be, ha rendszerünket túlterheljük, vagy valami hiba miatt zárlat jön létre

Túlterhelésről van szó amikór egy tervezett rendszerre több fogyasztó berendezés kapcsolódik, a tervezett névleges áram megemelkedik. Egy gép esetén, ha több teljesítményt szeretnénk elérni, mint amire a motort tervezték akkor megemelkedik az áramfelvétele, és ez melegedéshez vezet. Egy villamos gép esetén ilyenkor vagy odafigyelünk a leadott teljesítményre, ha ez kevés ki kell cserélni a nagyobb teljesítményű motorra.  

túlterhelés és zárlatvédelemZárlat akkor szokott bekövetkezni, ha valami hiba következtében a szigetelés sérül, és emiatt különböző potenciált vezetők rendellenesen érintkeznek egymással fémesen. Ilyenkor a nagy hőmennyiségen túl, óriási dinamikai erők is kialakulnak. A kettő fajta túláram között nem csak a kialakulásában van különbség, de a túláram nagyságában is. A túlterhelés a névleges áram értékénél ugyan nagyobb néhány százaléknál, akár hosszabb időn keresztül is fennállhat, de ha a duplája, vagy annál is nagyobb, mint a névleges áram csak rövid időre tartható fenn. Az elektromos zárlat a tervezett névleges áram értékének sokszorosa is lehet. A túlterhelés kevésbé van hatással a villamos berendezésre melegedésen kívül nem okoz más károsodást. A zárlat a hőhatáson túl egyéb akár rombolással egybekötött károsodást is okozhat. A túláram ellen minden esetben védelmet kell beépíteni, ezért megkülönböztetünk túlterhelésvédelmet és zárlatvédelmet.

A túlterhelés esetén a védelem megszakítja az áram útját, még az előtt, hogy az annyira felmelegedjen, hogy a berendezésben károsodás betudjon következni. Ez működhet egy egyszerű olvadó betéttel is de lehet bimetállos hőkioldó is, ami ha jól van beállítva hőmása a villamos gépnek. Együtt melegednek fel, és a pontosan beállított hőkioldó bontja a motor áramkörét, mielőtt az leégne.

Általános szabály a túlterhelés ellen védeni kell a villamos berendezéket, de azért itt is akad kivétel, vannak olyan villamos készülékek, amik működésükből adódóan nem terhelhetők túl.

villamos berendezések érintésvédelmi vizsgálata

Az elektromos zárlat elkerülésére magasabb követelmény rendszereket kell felállítani. Nem üzemszerű normális működés miatt alakul ki a zárlat, valami váratlan rendellenes hiba következtében. A névleges áram hirtelen megsokszorozódik zárlat esetén, emiatt a védelemnek is gyorsan kell beavatkozni. A zárlat védelmére olvadóbetétet, vagy megszakítót szokás alkalmazni. zárlatvédelemre olyan biztosítékot, vagy megszakítót alkalmazunk aminek a zárlat megszakító képessége nagyobb a hálózaton kialakulható legnagyobb zárlatnál, hogy biztonságosan megtudja szakítani az áramkört zárlat esetén.

A villamos túláramvédelemben alkalmaznak olyan kombi védelmi berendezéseket, ami tartalmazza a túlterhelés és zárlatvédelmet is. Ilyen pl: a kismegszakító, mivel van benne bimetállos hőkioldó, és mágneses gyorskioldó zárlat esetére. A biztosítékkal szemben a kismegszakító leoldást követően visszakapcsolható, nem kell semmit cserélni, nem kell pótalkatrészről gondoskodni egy leoldást követően. Követelmény hogy a zárlatvédelmet a túlterhelésvédelemhez képest, mindenhol alkalmazni kell.

A zárlat és túlterhelés védelemnél alapszabály a szelektív védelem kialakítása

Ez a gyakorlatban úgy valósul meg, hogy túláram esetén a legközelebbi védelemnek kell működésbe lépni, hogy hiba esetén minél kisebb részt érintsen a feszültség kimaradás.

A zárlat és túlterhelésvédelmet túláramvédelemnek. A túláramvédelmi készüléktől elvárható hogy szelektíven, megfelelő érzékenységgel és gyorsan működjenek.

Szelektivitáson azt értjük, hogy a hibahelyhez legközelebb beépített védelmi készülék működjön. A túláramvédelmi készülék csak a szükséges részt válassza le, a többi hálózatrész áramellátását ne zavarja

A túláram mindkét fajtája, káros túlmelegedés szempontjából veszélyezteti az üzem biztonságát. A névleges áramot kismértékben meghaladó túlterhelés, hosszú időn keresztül érvényesülő hatása, valamint a rövid ideig, de nagyobb zárlati áram, egyaránt veszélyezteti a villamos berendezéseket és a környezetüket.

A túláramvédelmi berendezés feladata:

  • Érzékelni a túláramot
  • Lekapcsolni a hibás hálózatrészt.

A vezetékek viszonylag jelentős túlterhelést is képesek károsodás nélkül elviselni, ezért a védelmükre elegendő az olvadó biztosító használata. A vezetékek megengedett terhelését a vonatkozó szabványok táblázatai alapján számítással kell meghatározni.